ABD uçağından esrarengiz rota! Türkiye sınırından geçti, saatlerce Irak’ta uçtu

  • HABER7

ABD’ye ait askerî uçağın Yunanistan, Türkiye ve Irak ekseninde tuhaf bir hava trafiği gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

ABD Hava Kuvvetleri envanterindeki MOJO75 tescil kodlu B762 uçağının Girit adasından kalkış yaparak Mersin’den Türkiye’nin hudutlarına girdiği, Irak’ın kuzeyinde saatlerce uçuş yaptıktan sonra aynı rotayı takip ederek geri dönüş yaptığı belirlendi.

YETKİLİLERİ UYARDI

Zamanlaması dikkat çeken uçuşun seyriyle ilgili hukukçu Mustafa Kemal Çiçek’ten çarpıcı bir değerlendirme geldi. “Flightradar24” isimli hava takip sistemi üzerinden uçağın hava trafik bilgilerini paylaşan Avukat Mustafa Kemal Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

“Hava takip sisteminden (flightradar24) şu an aldığım kayıtta görünen ABD uçağı;

Günlerdir Girit adasından mütemadiyen kalkıyor; Mersin’den kara sınırlarımıza giriyor; kuzey ırakta 5-6 saat uçuyor ve aynı rotadan geri dönüyor!

Herhalde yetkililerin dikkatini celbetmiştir!”

___________

“KOORDİNATLARI ABD VERDİ!”

Diplomasi Vakfı Direktörü Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, Irak’taki Türk Silahlı Kuvvetleri üslerine yönelik PKK taşeronluğunda gerçekleştirilen ve 12 şehit verdiğimiz iki ayrı saldırının arkasında ABD’nin bulunduğunu söylemişti. Oğuzhan Bilgin, TSK üssünün koordinat bilgisinin teröristlere ABD tarafından verildiğini, PKK’lı hainlerin saldırıda kullandığı silahların da ABD yapımı olduğunu ifade etmişti.

“SALDIRIDAKİ İSTİHBARİ VE ASKERİ AKIL ABD’NİN!”

Alçak saldırıyla ilgili Haber7’ye özel açıklamalarda bulunan Güvenlik Uzmanı ve Emk. İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ ise zamanlamaya dikkat çekerek, “Bu işin arka planında Amerika’nın olduğunu vurgulamak isterim. Çünkü bu saldırı örgütün çapını, boyunu, cürmünü aşan işler. Burada bir istihbari bilgi ve askeri akıl var. O akıl da Amerika’nın aklı” diye konuşmuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x