208 bin kadına 51 milyarlık destek

Törende konuşan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bugüne kadar 208 bin kadına 51 milyar TL finansal destek sağladıklarını açıklayarak, “Sorumlu bir yaklaşımla hareket ederek, Türkiye’nin üreten kadınlarına sağladığımız desteklerle yatırım, üretim, istihdam ve ihracat ortamının gelişmesine katkı sunuyoruz” dedi.

İSTİHDAMA DEV KATKI SAĞLANDI

Kadın girişimcileri en kıymetli iş ortakları olarak gördüklerini söyleyen Arslan, şöyle devam etti: “Türkiye’nin üreten kadınlarına destek olmak, ülkemize yeni girişimciler kazandırmak için çıktığımız yolda Türk bankacılık sektöründe kadın girişimcilere kullandırılan kredi bakiyesinin yüzde 48’ini Halkbank olarak tek başımıza üstlendik. Ülkemizde kadınların istihdamdaki payı yüzde 32 iken; kadın girişimci müşterilerimizin çalışanlarının yüzde 58’inin kadın olması girişimcilik ekosistemine verdiğimiz desteğin istihdama da pozitif yansıdığının göstergesidir.”

7 BÖLGEDE AKADEMİK EĞİTİMLER BAŞLIYOR

Osman Arslan, kadın kooperatiflerinin e-ticaret platformlarında daha fazla yer almalarını sağlamak üzere ‘İhracatta Kadın İzi’ projesini hayata geçirdiklerini, bu kapsamda 100 kadın kooperatifine e-ticaret eğitimi, mentorluk ve uluslararası pazar yerlerine entegrasyon desteği verdiklerini belirtti. Arslan, “2024 yılında Üreten Kadınlar Akademisi ile 7 bölgede kadınlarımıza şirket kurma ve markalaşma yolculuklarında doğru adımları atabilmeleri için çeşitli eğitimler vereceğiz. Markalaşmanın önemi, şirket yönetimi ve e-ticaret gibi konularda alanlarında uzman iş insanları ile eğitim, sohbet ve paneller düzenleyerek kadın girişimcilerimize katkı sağlayacağız” diye konuştu.

İŞTE BİRİNCİLER

Yarışmada ‘KOBİ Üretici Kadın Girişimci’, ‘Mikro Üretici Kadın Girişimci’, ‘Kadın Kooperatifleri’ ve ‘Sıfır Atık’ kategorilerinde çeşitli nakdi ödüller sahiplerini buldu. Nakdi ödüllere ek olarak, yarışmada ilk 3’e girenlere Proje Kredi Paketi, Yaşam Boyu Bankacılık Hizmet Paketi, E-Ticaret Entegrasyonu Paketi ve E-İhracat Paketleri de ödül olarak verildi. İşte birinciler: Era Grup Alüminyum, Lupa Nut Makina, Ayaş Akkaya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Anadolive Gıda ve Sanayi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x