Yaz güneşinin tadını çıkarırken cildinizi ihmal etmeyin …Bu önerileri dikkate alın….

Güneş, hava ve su kadar hayatın vazgeçilmez bir unsurudur. Dünyaya hayat veren güneş ışınları cilde olan faydalarının yanında metabolizma üzerinde de önemli rol oynamaktadır. İnsan vücudunda bulunan D vitamininin yüzde 90-95’i güneş ışınlarının etkisiyle deride sentezlenmektedir. D vitamininin ise birçok yararı bulunmaktadır. Ancak, hayatın devamı için gerekli olan güneş ışınlarının zararlı etkileri de bulunmaktadır. Güneşten gelen ultraviyole ve kızılötesi ışınlarının insan cildine ve gözlere zarar verdiği bilinen bir gerçekliktir. Uzmanlar saat 11–15 arasında güneşe çıkılmasını önermemektedir.
Önerilmeyen bu saat aralıklarında güneşe korunmasız bir şekilde uzun vakitler maruz kalmak birçok cilt ve deri hastalığına sebep olabilmektedir. Dışarı çıkmadan yarım saat öncesinde mutlaka koruyucu güneş kremleri sürülmelidir.

Yaz güneşinin tadını doyasıya çıkarırken sağlığınızı ihmal etmeyin, bu önerilere mutlaka kulak verin.

Güneşten Koruyucu Krem Kullanın


Cildimizi, zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı korumaya almak, yaz mevsiminde dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri. Kışın bile kullanılması tavsiye edilen güneş koruyucu kremleri, özellikle sıcaklığın ve nemin artış gösterdiği yaz aylarında düzenli olarak kullanmaya özen gösterin. Yalnızca güneşlenirken değil, gündelik hayatınızda da dışarıda bulunduğunuz her an, özellikle yüz bölgenizi güneşten korumak için önlem alın. Bu, hem cildinizi yaşlandıracak ışınlardan korunmanızı sağlayacak hem de kimi cilt hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Nemlendirici Ürünler Kullanın
Havalar ısındıkça cildimiz çok daha fazla nemlendirilme ihtiyacı hisseder. Cildinizi nemlendirmek üzere, E vitamini içeren, su bazlı kremler kullanabilirsiniz. Bu sayede hem bakterilerden uzak kalacak hem de güneşe karşı önlem almış olacaksınız. Yaz aylarında kullanacağınız nemlendirici ürünlerin, aynı zamanda güneşten koruyucu özelliğe de sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Su Tüketiminizi Artırın


Cildinizi nemlendirmenin en etkili yollarından biri de bol su tüketmektir. Yaz aylarında, artan sıcaklık ve nem sebebiyle vücudumuz çok daha fazla su kaybeder. Bu kaybı telafi etmek için su tüketiminizi artırmalı, saatte bir düzenli olarak su tüketmelisiniz. Bu hem cildinizi korumanıza hem de kuruyan cildinizi nemlendirerek canlı bir görünüme kavuşturmanıza yardımcı olur.

Göz Çevrenizi Koruyun


Güneş gözlüklerinizi yanınızdan ayırmayın! Özellikle, güneşin en tepede olduğu öğle saatlerinde güneş gözlüğü takmayı ihmal etmeyin. Bu, yalnızca gözlerimizin değil yüzümüzün en hassas bölgesi olan göz çevresinin de güneşin zararlı etkilerinden korunmasını sağlar. Güneş ışınlarına maruz kaldığı takdirde yıpranması ve zarar görmesi daha kolay olan bu bölgeyi korumak için, güneş gözlüğü ile birlikte yüksek koruma faktörlü güneş kremleri de kullanmalısınız.

Ağır Makyajdan Uzak Durmaya Çalışın
Yaz aylarında güneş ışınlarına en fazla maruz kalan bölge yüzümüzdür. Güneş ışınlarına maruz kalmasının yanı sıra, vücudumuzun su kaybetmesinden de etkilenerek kuruyan yüzümüze bakım uygulamak ilk önceliğimiz olmalıdır. Aksi taktirde, zaten güneş ışınlarından fazlasıyla etkilenen yüzümüz yıpranır ve hassaslaşır. Bu durumda, nemlendirici ve koruyucular dışında yüzümüze başka bir müdahalede bulunmak olumsuz etki yaratacaktır. Ağır bir makyaj yapmak da bu yıpratıcı müdahalelerden biridir. Yaz mevsiminde, cildimizin nefes almasına yardımcı olmalı, su bazlı ürünler kullanarak cilt sağlığımızı desteklemeliyiz. Yoğun makyaj kullanımı, yaz sıcaklarında yüzümüzde daha fazla yorgunluk yaratacak, nefes almaya çalışan cildimizi yıpratacaktır. Yaz aylarında makyaj yapmak yerine, nemlendiricilerle yüzünüzü canlandırmayı tercih edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir