Dünya 2050 yılında nasıl olacak? Uzmanlar konuştu: “Uzaylılar ile irtibata geçilecek”

Dünya dönüyor, teknoloji de hız kesmeden ilerlemeye devam ediyor. Uzmanlara göre, çok uzak değil 2050 yılında birçok kişinin hayal dahi edemeyeceği yenilikler yaşanacak. İngiltere’nin tabloid gazetelerinden Daily Mail’de yer alan habere göre, dünya 2050 yılında pek de iyi bir tablo çizmeyecek.

Daily Mail’e konuşan uzmanlar, 2050 yılında dünyanın nasıl görüneceğine dair tahminlerini paylaşırken yapay zekanın insanları köleleştireceğinden ya da iklim değişikliğinin dünyanın büyük bölümünü yaşanmaz hale getireceğinden bahsetti.

Uzmanların diğer tahminleri arasında ise uzaylılar temas kurulacağı ve yapay zeka ile yaratılan dijital ikizlerle ölümden sonra da “yaşamanın” mümkün olabileceği yönünde.

Ölenler yapay zeka ile dijital ikiz formunda var olacak

Uzmanlara göre gelişmiş yapay zeka, kayıtlar kullanarak insanları ölümden sonra “yaşayabilecek” bir ‘dijital ikize’ dönüştürecek.

Daily Mail’e konuşan Ravensbourne Üniversitesi’den Ajaz Ali şunları söyledi: Yapay zekayı dijital teknolojiler ve hareket yakalama araçlarıyla birleştirerek bilincimiz, bilgimiz ve deneyimlerimiz dijital ikizlerimize aktarılacak. ChatGPT ve Bard’dan çok daha gelişmiş olacak NLP tabanlı araçları kullanarak, insanlar bu dijital ikizlerle gerçek zamanlı olarak etkileşime geçebilecek ve onların bilgi ve fikirlerinden faydalanabilecekler. Çoktan hayatını kaybetmiş olan sevdiklerimizin dijital ikiz formlarıyla etkileşime devam edilinebilinir.”

Uzaylılarla irtibata geçilebilir

Gökbilimci Seth Shostak 2012 yılında yaptığı bir Ted konuşmasında uzaylıları iki düzine yıl içinde bulabileceğimiz konusunda diğer gökbilimcilerle bir bahse girmişti. Bu da 2036 yılına kadar uzaylılarla ile temas halinde olabileceğimiz anlamına geliyor ve Shostak mikroplar ya da benzerlerinden ziyade akıllı yaşamı kastediyor. Shostak’a göre, eğer Dünya yaşamın olduğu tek yer ise, bu şansın milyarda bir olduğu bir piyangoda kazanan olmak gibi bir şey.

Shostak: “Bu, uzayda yaşam için en güçlü argüman olabilir. Çünkü eğer yoksa, burada Dünya’da olanlarla ilgili gerçekten istisnai bir şey var demektir.”

Kuraklık dünyayı kavuracak

NASA’ya göre artan nem ve sıcaklık, Güney Asya, Basra Körfezi ve Kızıldeniz gibi bölgelerde insanların açık havada hayatta kalmasının neredeyse imkansız olduğu sıcak hava dalgaları da 2050 itibarıyla gündemde olacak. Bu durum 2070 yılına kadar Brezilya ve Çin’in bazı bölgelerinde de geçerli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir